Ako vybrať ten správny Notebook?

Premýšľate o kúpe nového notebooku a neviete si rady aký vybrať? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpu.

Vysvetlíme Vám aké notebooky sú pre určitú činnosť vhodné, čo znamenajú najrôznejšie pojmy a funkcie, ktoré dnešné moderné notebooky obsahujú.

Základné rozdelenie:

Štandardné

Ideálne pre sledovanie filmov, fotiek, surfovanie na internete, prácu s dokumentmi. Čo sa týka vybavenia bohato postačuje 2-4 jadrový procesor, 4GB RAM pamäte a klasický hardisk s veľkosťou 1TB. Ďalšie rozšírenie záleží na užívateľovi. Možností je hneď niekoľko. Pre náročnejšie práce je možné sa zamerať na 8GB RAM a min 4 jadrový procesor. Pre zrýchlenie behu systému použiť rýchly SSD disk popr. dedikovanú grafickú kartu.


Zobraziť produkty

Pracovné

Používajú kvalitnejšie a odolnejšie materiály než klasické štandardné notebooky. Čo sa týka vybavenia obsahujú minimálne 4 jadrové procesory a viac, 8GB RAM pamäte a SSD disky. Používatelia, ktorí využívajú notebook hlavne na prácu uvítajú najrôznejšie zabezpečenia ako napr. čítačku odtlačkov prstov, alebo čip TPM.


Zobraziť produkty

Herné

Vyznačujú sa výstredným dizajnom, RGB podsvietením, výkonnou grafickou kartou, silným procesorom s viacerými jadrami a dostatkom RAM pamäte. Herný notebook s podsvietenou klávesnicou je ideálnym riešením pre "nočné hráče". Čo sa týka výbavy doporučujeme displej s rozlíšením min. FullHD (1920 x 1080) a viac, min. 8GB RAM a grafickú kartu s pamäťou 4GB +.


Zobraziť produkty

Konvertibilné 2v1

Ideálny pomocník pre študentov a kreatívnych ľudí vďaka otočnej konštrukcii a možnosťou ovládania aj dotykovo ako tablet. Často je veľmi ľahký okolo 1,5kg s dlhou výdržou na batériu a svižnou prevádzkou, ktorú zabezpečujú najnovšie technológie a komponenty.


Zobraziť produkty

Apple MacBook

MacBooky sú notebooky spoločnosti Apple, ktorá si nielen vyrába väčšinu hardvéru sama, ale tiež vyvíja vlastný operačný systém s názvom MacOS. Vďaka tomu sú perfektne optimalizované a poskytujú tak užívateľovi čo možno najväčší možný výkon v plynulosti systému. Sú ideálnym riešením pre tých, čo už doma vlastné iné zariadenie od tejto spoločnosti. Ich vzájomná kompatibilita a práca s nimi je na veľmi vysokej úrovni.


Zobraziť produkty

Priemyselné

Priemyselné sa vyznačujú odolnosťou deklarovanou určitú normou ako sú: odolnosť pádu z určitej výšky, vodeodolnosť a prachuvzdornosť. Preto sa hodí do miest, kde je zvýšené riziko poškodeniu pádom alebo poliatiu vodou.


Zobraziť produkty

Parametre notebookov

Displej

Veľkosti displeja

  • Veľkosť pod 14": Vhodné pre časté prenášanie. Rozlíšenie sa pohybuje od HD Ready až po FullHD.

  • Veľkosť 15", 15,6": Najrozšírenejšie rozmer displeja.

  • Veľkosť 17" a viac: Displeje vhodné pre sledovanie filmov, prácu. Nie je vhodný k častému prenášanie z dôvodu vyššej hmotnosti notebooku s takou uhlopriečkou displeja.


Technológia displeja

  • TN: Panel je lacnejšie ako IPS, má rýchlu odozvu a vysoký jas. Horšie pozorovacie uhly oproti IPS.

  • IPS: Panel má lepšie farby oproti TN aj pozorovacie uhly. Je drahšie, a má vyššiu dobu odozvy oproti TN.


Najrozšírenejšie rozlíšenie

Čím vyššie rozlíšenie displej obsahuje, tým čistejší a jemnejšie obraz bude. Štandardom notebookov je dnes rozlíšenie Full HD alebo vyššie.

  • HD - 1 280 × 720 pixelov

  • Full HD - 1 920 × 1 080 pixelov

  • WQHD - 2 560 × 1 440 pixelov

  • 4K - 3 840 × 2 160 pixelov


Procesor

Procesor je srdcom celého počítača. Hlavnými výrobcovia CPU sú Intel a AMD.


Pred výberom je potrebné si ujasniť, na čo budeme notebook používať.

  • Multimediálne funkcie, práce: Surfovanie na internete, sociálnych sietí, práca s Office dokumentmi pod. Pre tento typ používanie bohato postačuje od spoločnosti Intel: Pentium, Core i3. Od spoločnosti AMD sa ponúka: AMD rad A4, A6 popr. nové R3 alebo R5. Tieto procesory majú dostatok výkonov pre bežnú prácu doma.

  • Hry: Moderné hry dnes vyžadujú min. 4 jadrové procesory a viac na úrovni Intel Core i5. Preto odporúčame od tejto spoločnosť siahnuť po nových Core i5, ktoré majú 6 jadier, popr i7 a vyššiu. Od AMD sa ponúka AMD Ryzen 7.

  • Strih videí, úprava fotiek: Je to tu podobné ako u hier. Strih videa vyžaduje dostatok výkonov vo viacerých vláknových operáciách a preto sa hodí moderné viacjadrové procesory ideálne ešte s HT. Intel i5, i7, alebo nové Ryzen 7.

Grafická karta

Grafická karta sa stará o vytváranie obrazu na vašom displeji. Môže byť integrovaná na základnej doske poprípade CPU alebo externé tzv. Dedikovaná.

  • Integrovaná: Grafická karta je dostačujúca pre klasickú kancelársku prácu, alebo sledovanie filmov. Žiadne náročné výpočty ako sú potreba u hraní hier od tohto typu nečakajte.

  • Dedikovaná: Vhodná pre tých, ktorí vyžadujú grafický výkon napr. hranie hier, VR či prácu v grafikých editoroch typu: CAD, MAYA pod.

Pamäť RAM

Koľko operačnej pamäte RAM je potreba? Čím viac pamäte notebook obsahuje, tým viac úloh dokáže zvládať. Samozrejme záleží na ďalších faktoroch, ktoré ovplyvňujú rýchlosť vášho notebooku ako CPU, disk a grafika.


  • 4GB RAM: Základné kancelárske práce, prehliadanie internetu, fotiek, filmov a pod.

  • 8GB RAM: Náročnejší aplikácie, hry.

  • 16GB RAM a viac: Hodí sa najmä pre náročných hráčov, strih videí, prácu s grafikou.

  • V poslednej dobe sa môžete stretnúť s pojmom Intel Optane Memory.

  • Intel Optane Memory: Je inteligentná technológia, ktorá urýchľuje reakciu počítačov. Rýchlo pristupuje k často používaným dokumentom, obrázkom, videám a aplikáciám vášho počítača a pamätá si ich po vypnutí - čo vám umožní vytvárať, hrať a produkovať všetko oveľa rýchlejšie.

Pevný disk

  • HDD: Klasický pevný disk. Dneska bežná kapacita sa pohybuje okolo 1TB a viac. Vhodné pre ukladanie dokumentov, filmov rodinných fotiek a pod.

  • SSHD: Klasický pevný disk doplnený o rýchlu cache pamäť pre zrýchlenie odozvy systému.

  • SSD: Disk obsahujúci len flash pamäte (čipy), ktoré majú oproti klasickým diskov výhodu v odozve, ktorá je niekoľko násobne lepšia ako pri HDD. Vhodné pre systém. Reakcia celého notebooku je potom v porovnaní s klasickým diskom neporovnateľná.

Vysvetlenie pojmov

HT (Hyper-threading): Technológia používaná výrobcom procesorov Intel pre zjednodušené zabezpečenie viacvláknového paralelného spracovania strojových inštrukcií.

LAN: Local Area Network je lokálna (miestna) sieť, ku ktorej môže byť notebook pripojený cez sieťový konektor RJ-45.

WiDi: Intel Wireless Display umožňuje prepojiť notebook a televízii alebo monitor bezdrôtovo.

M.2 SATA: Typ SSD disku s rozmerom práve M.2 SATA.

3G / 4G modem: Umožňuje mobilné pripojenie.

Bluetooth: Bezdrôtová technológia umožňuje prepojiť dve zariadenia. Napr. k notebooku s Bluetooth pripojíte myš alebo mobilný telefón.

Intel Optane Memory Intel Optane Memory je rýchla vyrovnávacia pamäť, ktorá automaticky presunie najpoužívanejšie aplikácie vo vašom PC a vďaka tomu potom dôjde k znateľnému zrýchlenie odozvy operačného systému, emailového klienta alebo napríklad hry.